Rodzaje powłok ceramicznych

 

Czym są tak naprawdę powłoki ceramiczne? Swoje źródło mają w przemyśle lotniczym, gdzie już wiele lat temu próbowano zmniejszyć temperaturę, między innymi na łopatkach turbin silników odrzutowych. Powłoki ceramiczne, choć nazwa brzmi tajemniczo, są to związki chemiczne mające bardzo specjalistyczne właściwości jak np. niska lub wysoka przewodność cieplna czy bardzo wysoka temperatura topnienia. Powłoki ceramiczne obecnie są coraz częściej stosowane w motoryzacji, w celu poprawy osiągów lub żywotności części.  

 

 

Powłoki ceramiczne aplikowane na elementy układu wydechowego

 

Są to powłoki, które zmniejszają emisję ciepła na zewnątrz pokrytego elementu. Mają bardzo dobre właściwości antykorozyjne, przez co wydłużają żywotność metalowych elementów. Mają wysoką odporność chemiczną, są odporne między innymi na oleje, benzynę czy płyn hamulcowy. Zastosowanie powłok przyczynia się do obniżenia temperatury pod maską, co może skutkować wzrostem mocy.

Wysokotemperaturowe powłoki, aplikowane przez ProCoat, wytrzymują temperatury rzędu 800 - 1000°C, w zależności od zastosowanego koloru. Powłoki praktycznie nie wymagają obsługi, co sprawia, że idealnie nadają się do wielu zastosowań w motoryzacji, gwarantując fantastyczne wykończenie komory silnika i innych elementów układu wydechowego.

 

Najczęstsze aplikacje obejmują:

- rury wydechowe

- kolektory wydechowe

- obudowy Turbo

 

Ceramiczne bariery termiczne do wnętrza silnika

 

Bariery termiczne mają na celu zapobieganie przenikaniu ciepła i odbijanie go z powrotem do jego źródła. Powłoki są odporne na szoki termiczne i wytrzymują cykliczne ogrzewanie i chłodzenie oraz zapewniają ochronę do temperatury sięgającej 1000°C. Utrzymują ciepło w komorze spalania dłużej w ciągu suwu pracy, redukują gorące punkty, zmniejszają ryzyko detonacji, mogą przyczynić się do zwiększenia momentu obrotowego i mocy, zwiększenia efektywności cieplnej silnika oraz zmniejszenia zużycia paliwa.

 

Zastosowania obejmują:

 

- denka tłoków

- komory spalania

- talerzyki zaworów

- kanały wylotowe głowicy

 

Powłoka zmniejszająca tarcie

 

Jest to rodzaj suchego filmu smarnego, który redujuje tarcie na powierzchni elementu zmniejszając prawdopodobieństwo zatarcia współpracujących elementów. Przedłuża żywotność części i dzięki bardzo cienkiej aplikacji nie wymaga zmian luzów współpracujących elementów. Można aplikować wszędzie tam, gdzie występuje tarcie w ruchu posuwisto zwrotnym lub obrotowym.

 

Typowe zastosowania: 

- powierzchnie boczne tłoków 
- panewki 
- trzonki zaworów

 

Powłoka ceramiczna przewodząca ciepło

 

Powłoka poprawia przewodzenie ciepła, szybko odbierając ciepło z pokrytego elementu, równomiernie rozprowadzając ciepło na jego powierzchni. Pomaga w chłodzeniu części wrażliwych na ciepło i jest doskonała do zastosowania na takich elementach jak:


- sprężarki 
- intercoolery 
- chłodnice 
- głowice cylindrów 
- kolektory dolotowe 
- elementy układu hamulcowego 
- miski olejowe itp. 

 

Tłok Bariera Termiczna
Tłok zmniejszenie tarcia na płaszczu
zawór zmniejszenie tarcia
Panewki ceramika
Przewodzenie intercooler
Bariera Termiczna komora spalania
Farba ceramiczna ProCoat izolacja

ul. Stanisławowska 65

05-300 Mińsk Mazowiecki

+48 660 978 037

  Info@procoat.pl

Turbo Izolacja termiczna